EvNakliyat Nedir?Ev Taşırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Ev Taşırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

tarafından admin
Ev Taşırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Günümüzde birçok insan taşınırken çektiği eziyeti ve stresi başka bir şeyde bulmaz. Ev taşımak geçmişte olduğu gibi günümüzde de zorluk derecesi yüksek ve yorucu bir iştir. Sonuçta belli bir zaman süre içerisinde edinmiş olduğunuz iyi komşuluk ilişkilerinden ayrılıp hiç tanımadığınız ve belki de daha önce hiç rastlamamış olduğunuz insanların arasına girmekte bulunmaktasınız. Taşınma işleminde dikkat edilmesi gereken hususları şöyle maddeler halinde sıralayalım.

Temizlik

Gideceğiniz evi ve taşındığınız evi önceden temizlemeniz ya da temizlettirmeniz gerekmektedir. Bu konu taşınmaktan daha önemli olup ‘Aslan Yattığı Yerden Belli Olur’ atasözüyle de taçlandırabiliriz. Kesinlikle yeni oturacağınız eve bir hanımelinden geçmesini tavsiye ediyoruz. Sonuçta hanımlar temizliğin duayeni olup bu konuda ne kadar hassas olduklarını günümüz yaşantısında da birçok örneği ile gözümüzün önünde bulunuyor. Malzemelerini ise giymediğiniz kıyafetlerinizden cam bezi gazete kâğıtları, paspas, vb. türde temizlik malzemelerini kolayca temin edip boya ve badana işlemlerinizi gerçekleştirin. Bu tür temizlik işlemlerinizi bitirmeden taşınma işleminizi gerçekleştirmeniz doğru olmaz. Buda sizi zaman kaybına götürür ve her şey arapsaçına dönmekle kalmaz, son güne bırakıldığında yorucu bir hal alır.

Toplanma

Ev taşırken dikkat edilmesi gereken bir diğer temel unsur da toplanmadır. Tabi günlük yaşantımızda çalıştığınız işten yorgun ve iş stresine dayalı bütün gün akşam eve gidip rahat bir dinlenmenin hayalini kurduğunuzu tahmin edebiliyoruz. O yüzden toplanma işleminizi boş günlerinizde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sonuçta beyninizi toplanmaya verirseniz bu işi ne kadar kolay ve daha az yorucu şekilde bitirmenizi sağlar. Kırılabilecek cam, porselen ve değerli ziynet eşyalarınızı kesinlikle kendiniz özel bir koliye koymalısınız. Toplanma işlemini kolayca bitirebilmenin yolu önceden hazırladığınız kolilerdir. Kesinlikle hangi eşya hangi odaya diye not alırsanız buda size bir kolaylık sağlayacaktır. Toplanma işlevinde mobilya ve beyaz eşyaları kendiniz kaldırmamanızı konusunda sizi uyarmayı kendimize bir borç biliyoruz. Çünkü bu gibi eşyalar taşınması ağır son derece sağlığınıza zarar verecek eşyalardır. O yüzden toplanma sırasında kesinlikle profesyonel bir firmadan destek veya taşınan yakınlarınızdan destek almalısınız. Sizin için artık önemi kalmayan eski eşyalarınızdan kurtulmanız veya ihtiyaç sahibi birilerine vermenizi doğru bir davranış olarak da görüyoruz. Sonuçta onları da mutlu etmiş olursunuz.

Paketleme

Ev taşırken önemli bir unsurda kesinlikle eşya paketleme yapmaktır. İlk defa taşınıyorsanız yakın bir tanıdığınıza akıl danışabilir yardım isteyebilir ya da nakliyat firmaları bu işin kesinlikle uzmanlarıdır yardım isteyebilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler koli bandı, ip, eski koliler ve gazete kâğıtları bu işinizi kolaylaştıracaktır. İhtiyacınız olan kolileri marketlerden rica edebilir ya da günümüzde atılan karton kolilerin ticareti yapılmakta satın alabilirsiniz. Kesinlikle paketleme işlemi yaparken elinizde kâğıt kalem olsun. Hangi eşyayı yeni taşınacağınız evde nereye koyacağınızı önceden belirlemeniz sizin için bir kolaylık olacaktır.

Mobilya ve Beyaz Eşyalar

Bardak, çatal, porselen takımı ve diğer küçük eşyaların paketlenmesi büyük eşyalara göre daha kolaydır. Mobilyaların sökülüp takılabilir başlıklarını yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu işi kesinlikle size göndereceğimiz marangoz tecrübesi olan personelimiz ya da çevrenizde var ise mobilyacı bir tanıdığınıza yaptırmanız daha sağlıklı olur. Aksi takdirde hangi başlığın nereye takıldığını anlamadan bin bir zorlukla aldığınız mobilyalarınızdan olabilirsiniz. Nakliyat firmaları bu işin uzmanlarıdır. Nakliye firmaları paketleme yaparken titizlikle yaptıkları için her hangi bir sıkıntı olmasını önlerler. Tabi güvenilir bir nakliye firması ise.

Nakliyat Firmasından İstenecekler

Öncelikle gelen firmadan bir ekspertiz hizmeti kesinlikle istemelisiniz. Eşyaların nereye konulacağı ne kadar eşya yoğunluğu olduğunu hangi il, ilçe, mahalle, köye gideceği konusunda ekspertiz size gerekli bir rapor sunacaktır. Sonrasında eşyalarınıza kesinlikle sigorta yaptırmayı unutmayın. Size göre uygun maliyetli bir firma kapınıza gelip eşyalarınızı taşımak isterse kesinlikle tama etmeyiniz. Sonuçta bu sektörü sadece sizin paranızı almak için yapıp arkasına bile bakmayan korsan firmalar o kadar fazla ki. Biraz daha fazla maliyet verip nakliye işlemini güvenilir bir firmaya vermeniz en doğrusu. Ev taşıma işlemi günü geldiğinde kesinlikle yorucu ve stresli bir iş. Ama güvenilir sağlam referanslı bir firmayla çalıştığınızda o firma kalitesini gösterecektir. Gerek iş ahlakı ve disiplini olsun gerekse kullandığı malzemeler doğru seçim yaptığınızın kanıtı olacaktır. Taşınacağınız günde nakliyat firması tam teşkilatlı bir şekilde kapınıza geldiğinde aracın plakası, sigorta poliçesi, gerekli ekspertiz raporu, havalı naylon sistemi, karton kolileri vb. evrakları istemeyi unutmayın. Ev taşımak çok yorucu ve cefalı bir süreçtir. Ancak bu süreci iyi yönlendirebilirseniz yeni yaşam alanınızda rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Oyla
[Total: 6 Average: 5]

You may also like

Yorum Yap

Call Now Buttonİletişim İçin Tıklayınız