EvNakliyat Nedir?Evden Eve Nakliyat Yetki Belgesi

Evden Eve Nakliyat Yetki Belgesi

tarafından admin
evden-eve-nakliyat-yetki-belgesi

Evden eve nakliyat firmalarına ulaştırma bakanlığımız tarafından ticari amaçla verilen belgeye evden eve nakliyat yetki belgesi denilmektedir. Ulaştırma bakanlığı tarafından evden eve nakliyat hizmeti için verilen bu belge sunduğu hizmet nedeniyle iki sınıfa ayrılmaktadır.

Peki, nedir bu belgeler?

K3 Yetki Belgesi

k3-yetki-belgesi

K3 yetki belgesi

1)- K3 Yetki Belgesi: Bu belge ulaştırma bakanlığı tarafından kişi veya şirketlere yurt içi ev ve ya ofis eşyası taşıması için verilmiş bir belge türüdür. Bu belge ile sadece eşya taşımacılığı yapılmakta olup başka yük ve benzeri mal taşınması sınıfı bakımından yasak ve cezalara tabidir. K3 yetki belgesi yasal hale getirilmeden yani olması mecbur durumuna getirilmeden önce hiçbir para ödemeden alınabilmekte idi. Ulaştırma bakanlığı tarafından uygulamaya alınan 2008 tarihli kanunla zorunlu hale getirilmiş olup belli bir fiyata tabi tutulmuş. Bunu yanı sıra tonaj zorunluluğu da uygulamaya alınmıştır. Şahıs ve şirketler için tonaj farklı şekilde belirlenmiştir. 2008 tarihinden önce evden eve nakliyat işi yapan kişi veya şirketler hiçbir ücret ödemeden bu belgeye başvurmuş sahip olmuşlardır. 2008 den sonra bu işi yapmak isteyen kişiler dönenlere göre K3 yetki belgesi sahibi olmak için tonaj yasasına uymak durumunda kalmış ve belli fiyatlar ödemişlerdir.

K1 Yetki Belgesi

k1-yetki-belgesi

K1 yetki belgesi

2)- K1 Yetki Belgesi: Yurt içi yük taşımacılığı için kişi veya şirketlere verilen bir belge türüdür. K3 yetki belgesindeki tüm kanuni prosedür bu belgede de geçerlidir. Bu belgeye sahip olmayan şirket veya bireyler bu işi yapamazlar. Bu belge ile sadece yurt içi yük taşımacılığı yapılabilir. Diğer belgede olduğu gibi ev ya da ofis eşyası taşımak yasal olarak suçtur. Ancak bu konuda ucu açık yasal sonucu uygulama tam olarak iletilmemektedir. Ulaştırma bakanlığımızın yük taşımacılığı olarak belirttiği madde ambar yükü olmaktadır eşya taşımacılığı için uygun değildir ibaresi bulunmaktadır.

Oyla
[Total: 6 Average: 5]

You may also like

Yorum Yap

Call Now Buttonİletişim İçin Tıklayınız